środa, 29 października 2014

Z dziennika uzależnionej. Kraków, odcinek pierwszy

  Długo sądziłam, że jestem z tym sama, że tylko ja tak mam. W szkole właściwie nikt, na studiach może parę osób, ale to też raczej z dystansem, w końcu chodziło o dyplom, zawód, a nie jakąś pasję, czy namiętność. Później, w pracy było to samo, znowu byłam sama, nie było z kim się zachwycać, bądź krytykować. Czasami widywałam ich w pociągu, ale nieśmiałość nie pozwalała zaczepić, nawiązać znajomości. Gdy szukałam kolejnych inspiracji poznałam kilkoro, ale tylko w sieci. Dotarło do mnie, że może to jakaś droga do relacji. I zaczęło się. Jeden wpis, potem drugi. Niezręcznie, z lekką nutą stylistycznych dziwolągów, powoli, wpisów robiło się coraz więcej. Pojawił się czytelnik, jeden, drugi. Pasjonaci, ci, "którzy znają Józefa". I przyszedł ten moment, gdy mogłam poznać ich na żywo, odkryć, że nas, uzależnionych od książek, jest dużo więcej niż sobie wyobrażamy. I już wiedziałam. Nie, nie tylko ja jestem pokręcona na punkcie książek! 

  Odkąd zatem uświadomiłam sobie ile nas jest, jak wspaniale jest spędzać czas z drugim uzależnionym, jak pięknie jest wymieniać się kolejnymi odkryciami, doprawdy, długo się nie zastanawiałam nad wyjazdem na 18. Targi Książki w Krakowie. Kupiłam bilety, zarezerwowałam nocleg, a w sobotę, skoro świt wsiadłam do pociągu. Pierwszą uzależnioną spotkałam już wtedy, Natalia z Kroniki Kota Nakręcacza nie tylko uprzyjemniła mi trzygodzinną podróż (stwierdzam po raz kolejny, że czas w towarzystwie moli książkowych ma tendencję do przyspieszania oraz, że każde spotkanie kończy się kolejnym nabytkiem książkowym), ale również była dobrą wróżbą na resztę weekendu. Następnym uzależnionym na mojej drodze był Janek z Tramwaju nr 4, którego podczytuję, nieśmiało czasem skomentuję, a prywatnie podziwiam za ogromną pracę i wielkie serce. Spotkaliśmy się w drodze do szatni, gdzie w kilometrowej kolejce stał z naszym Kiślem wspaniałym, ałtorką uroczą (dla niewtajemniczonych, Martą Kisiel), ze zdolnością do min absolutnie najróżniejszych i uśmiechów powalających (i absolutnie odporną na zawodzenie czytelników o kolejną książkę). Innymi słowy w śmietance towarzyskiej się znalazłam, w której również miałam przyjemność poznać znaną mi blogowo, acz nie w rzeczywistości, Anię, czyli Anek7 z Lektur Wiejskiej Nauczycielki. Tak oto rozpoczęłam poranek sobotni, a jeszcze nie zdążyłam nawet wejść do hali i zobaczyć stoiska! A było co oglądać! Powiedzieć, że dostałam oczopląsu to nic nie powiedzieć. Wpadłam w amok, zachwyt, szczęście i już wiedziałam, że odpowiednia dawka narkotyku trafiła do krwiobiegu.

Piękne stoisko Agory, nie muszę chyba mówić, że było to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc? Zaraz obok stoiska Wydawnictwa Literackiego

Bardzo sympatyczne stoisko Marginesów

  Gdy z Jankiem rozpoczęłam pierwszy przegląd targowych cudowności przy stoisku Naszej Księgarni objawiła się mi Sardegna w osobie własnej, niesamowicie sympatycznej i zdecydowanie z klubu Józefa. Przy krótkim kontakcie zapałałam sympatią od pierwszego wejrzenia i na zaproszenie do Katowic ciężko było mi odmówić. Jest duże ryzyko, że mąż mnie wydziedziczy za ciągłą nieobecność, ale skoro jestem już w grupie uzależnionych to nie da się inaczej i zapewne Katowice znajdą się w moich listopadowych planach. Po krótkim, acz owocnym spotkaniu (patrz: Księgi Jakubowe od Wydawnictwa Literackiego, w których zdobyciu Janek odegrał znaczącą rolę, ponieważ moja niezdolność komunikacji w sprawie egzemplarzy recenzenckich  dała o sobie znać i sama bym nie zagaiła w tej sprawie na pewno), dalsze wędrówki z Jankiem okazały się niemożliwe, albowiem został wezwany do pilniejszych spraw, jednakże nie było mi dane wędrować samotnie (o dziwo, wyjątkowo nie narzekałam na ten stan rzeczy). Po chwili spotkałam Ulę z Pełnego Zlewu, która zakręciła mną momentalnie i już nie było mowy, żebym zwiedziła halę targową w jakiś rozsądny sposób. Obie, z Wiktorią z Przeczytaj mnie to zrobiły, i obie były jeszcze bardziej szalone niż Szalony Kapelusznik, a ja posłusznie za nimi podążyłam.

Z Wiktorią i Ulą

I tak oto w tym szaleństwie dotrwałam do godziny pierwszego, targowego spotkania blogerów, o którego to spotkania inicjatywę posądzałam początkowo organizatorów targów, a za które, jak się okazało, było odpowiedzialne dużeKa, czyli inicjator konkursu eBuka. Potwierdzam powszechną w każdej relacji opinię (a w zasadzie stwierdzenie faktu), że spotkanie odbyło się w atmosferze chaosu (organizacja zawiodła na całej linii), mizernych usiłowań ratowania spotkania słowotokiem, a wreszcie, próbą dyskusji o pisaniu blogów książkowych (prowadzenia dyskusji podjęły się Gosiarella, Magnolia i Agata). I tu opinii pojawiło się wiele, opisów, recenzji, pochwał, tudzież głosów krytycznych. Warto zatem nadmienić, że koleżanki blogerki popkulturowe miały dla nas blogerów książkowych, remedium na nudę i schematyczność naszych blogów, a także pomysł na zwiększenie statystyk. Bardzo poczułam się podniesiona na duchu, że kogoś tak martwią moje słabe statystyki i sztampowe pisanie o książkach. Poruszona oczekiwałam więc tego objawienia, tego remedium, tego planu ocalenia z nudy blogów książkowych! Okazało się, że ratunkiem jest pisanie (między monotonią wpisów o książkach) również o innych tematach niż książkowe. I tak oto objawienie blogerek popkulturowych doprowadziło do szczerej konkluzji, że pozostaje mi być nadal nudną blogerką, albowiem, jak sama nazwa wskazuje, jestem blogerką książkową. Z tego miejsca jednak chciałabym przekazać koleżankom blogerkom popkulturowym serdeczne podziękowania, że moje słabe statystyki i rozczarowujące prowadzenie bloga tak szczerze leżą im na sercu i powodują tyle zmartwienia.

W tej wędrówce wśród książek i szaleństwa targowego spotkałam także Monikę, która ma chyba najfajniejszą nazwę bloga książkowego, God save the book, Wiki z Literaturomanii, Anię z Myśli i słów wiatrem niesionych,  oraz Mag prowadzącą bloga Kącik z książkami. To z nimi w dużym stopniu będzie też związana druga część tej relacji, ale nie napomknąć o tych spotkaniach byłoby dużym błędem. Dziewczyny kolejno mnie ucieszyły, zadziwiły i wyzwoliły mnóstwo uśmiechów i jakieś takie wewnętrzne poczucie wspólnoty w całym tym wariatkowie i targowym tłumie. Pierwszą poważną zdobyczą targową, zaraz po Księgach Jakubowych Olgi fenomenalnej Tokarczuk (na które czekałam niecierpliwie), najważniejszym spotkaniem, najważniejszym autografem było rzecz jasna to:Ałtorka podpisywała wszystko, co podsuwałam, na czym tylko można było pisać
Ostatni autograf musi pozostać tajemnicą (prawie poliszynela, bo sporo osób jednak wie, co zostało wdzięcznie podpisane), trudno i darmo, nie zdradzę. W każdym razie Ałtorka autografy rozdawała hojnie, wspólnie z drugim Jankiem chętnie jej stręczyliśmy czytelników (nie żeby była taka potrzeba, ot natura mola książkowego, by zarażać kogo popadnie), ci zresztą przybywali tłumnie, aczkolwiek trzeba dodać z drobiazgowością kronikarza, że najwierniejsza gwardia trwała przy Ałtorce do ostatniej minuty spotkania (do której zaliczam oczywiście także swoją skromną osobę). A po nim udaliśmy się zgodnie na spotkanie drugie (już po - targowe) blogerów, w warunkach bez mikrofonu i zupełnie na luzie, czyli do sympatycznego lokalu Kolanko no 6. Spotkaniu jest winna Kaś i tu się należą jej zbiorowe ochy i achy za rezerwację miejsc, zdobycie książek do wylosowania podczas tego sympatycznego wieczoru i niezwykłą dawkę optymizmu i pozytywnej energii. Bardzo się cieszę, że mogłam poznać Kasię osobiście i spędzić z nią kilka sympatycznych chwil podczas tworzenia losów do losowana książek otrzymanych od wydawnictw (warto odnotować, że Kasia w ogóle nie brała udziału w losowaniu, a niesłusznie, powinna!) i wspólnego działania w ich rozlosowaniu. Mi też dopisało trochę szczęścia i wylosowałam jedną z książek, która dołączyła do i tak już pokaźnego pakietu, jaki się zbierał w moim plecaku. Wieczór w przyjemnej atmosferze, w rozgadanym tłumie, upływał równie szybko jak cały ten niezwykły dzień. Zmęczona, pełna wrażeń, zgodnie z moim własnym stylem bycia, opuściłam po cichu towarzystwo, wcześniej dziękując Kaś i innym niezwykłym osobom, za zaproszenie i miłe towarzystwo.

42 komentarze:

 1. Widzę, że i na Tobie trzy dyskutantki zrobiły wrażenie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać powyżej - ogromne :-)

   Usuń
  2. Nie przesadzajmy :-) patrząc na objętość wzmianki o nich, to nie takie znowu wielkie :-)

   Usuń
  3. Sprawiedliwie jednak trzeba oddać, że wrażenie zrobiły :-) aczkolwiek nie takie najwyraźniej, jakiego oczekiwały...No, przynajmniej z mojej strony :)

   Usuń
  4. Obojętnie, dobrze czy źle byleby po nazwisku, pardon nicku :-) i słupki popularności lecą w górę :-)

   Usuń
  5. Nie bijcie za skojarzenia, ale te słupki to mają kształt nieco... falliczny, nieprawdaż? :P

   P.S. Czy teraz Twoje słupki Kasiu też wzrosną, skoro napisałam słowo "falliczny"? (Ups! I drugi raz! :))

   Usuń
  6. O to fakt, aczkolwiek, ups, tu kolejne rozczarowanie, wszak ja mam słabe statystyki! Mało realne, że ktoś akurat ode mnie do nich wpadnie :-) ale dobre wychowanie i kultura nakazały mi podać linki ;-)

   Usuń
  7. Och, Natalio, co robisz, zaburzasz statystyki! :-) jeszcze będę miała więcej wejść niż to przewiduje nudny blog książkowy i co będzie? ;-)

   Usuń
  8. Hmmm... No nie wiem, jaką Ci tu karę wymyślić.

   O, już wiem! Założysz bloga popkulturowego <3

   Usuń
  9. Błagam, proszę, nie! ;-) Przeczekam falę wejść na słowo "falliczny" i wszystko wróci do codziennej, nudnej normy ;)

   Usuń
  10. A tam! Kara musi być, masz 6 (s łownie: sześcio!) cyfrową liczbę odwiedzin! Ja mam pięciocyfrową, więc przestanę się do Ciebie dodatkowo odzywać i będę za plecami hejtować - ot co!

   Usuń
  11. Wiedziałam, że lepiej nie majstrować przy tym liczniku... ;-)

   Usuń
  12. Nudni blogerzy książkowi łączcie się!
   Kocham Was bardziej niż samą siebie ;)

   Usuń
  13. Mam ogromną słabość do nudnych blogerów książkowych :-) nie wiedzieć czemu :-) :-*

   Usuń
 2. No popatrz, ależ my mamy synchro - nie tylko kolejowe :D
  Po lekturze Twojej relacji umarłam z zazdrości, że nie pałętałyśmy się tam razem.

  Chylę czoła przed Twoją prozą (sic!).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, pięknie! Już zaglądam :)
   Nadrobimy to na następnym targach :-)

   Proza Sawickiej! Czyż to nie brzmi dumnie? ;-) ;-)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Cała przyjemność po mojej stronie :) Dodam, że będzie część druga :)

   Usuń
 4. Jakże miłe słowa pod adresem moim! Kochana, rozumiem, że Twoja obecność w Katowicach już przesądzona? Przemiło było Cię poznać i teraz nie masz wyjścia, widzimy się za miesiąc :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tu tylko.stwierdzam fakty! :-) Odnośnie wyjazdu to już nawet rozplanowuję grafik, co i jak ;-) jak wszystko pójdzie dobrze to będę :-)
   I dodam, że wzajemnie :-) i liczę na spotkanie ogromnie :-)

   Usuń
 5. Bardzo podoba mi się Twoja relacja - dobrze i zwięźle oddałaś też sprawę zjazdu i zapoczątkowanej na nim dyskusji, która taki zamęt wywołała w blogosferze... A ja też byłam, ale niestety trudno było poznać wszystkich, skoro na spotkaniu organizowanym przez Kaś zjawiło się prawie pięćdzięsiąt osób :) Może następnym razem? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, ze Ci się podoba relacja, ale smutno mi okropnie, ze Cię przegapiłam...:-( Okropne niedopatrzenie...Liczę mocno na jakąś inną okazję :-)

   Usuń
 6. No właśnie wyszłaś ze spotkania po angielsku, nawet nie wiem kiedy - nieładnie ;) Też bym się może wybrała do Katowic, bo jeszcze nigdy tam nie byłam. ale mam już zaplanowane wyjścia do teatrów. Może za rok się uda ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najmocniej przepraszam! Ale bałam się, że gdy zacznę się głośno żegnać to szybko raczej nie wyjdę :-) A naprawdę byłam już zmęczona (pobudka o 3:20 zrobiła swoje). Na następne targi przyjadę dzień wcześniej, żeby się przygotować na dłuższy maraton ;-)

   Usuń
  2. Cwaniara. A myśmy się za Tobą bezskutecznie oglądały. ;)

   Widzę, że Twoje Targi były jak najbardziej udane. Milo było co jakiś czas na Ciebie wpadać. :D

   Usuń
  3. Wykorzystałam odpowiedni moment - pozowałyście do zdjęcia ;-) ale tu muszę się usprawiedliwić - naprawdę, naprawdę byłam zmęczona ..

   Bardzo udane! :-) Mnie to również cieszyło :)

   Usuń
 7. Człowiek tu swój los oddaje na loterii, uzyskuje za to słowa "kocham Cię", a potem to nawet wzmianki na blogu się nie doczeka :( Tak to już jest z tymi internetowymi znajomościami...
  :D
  Ale mnie było miło Cię poznać osobiście i jechać wspólnie z Tobą i Ałtorką wspólnie na tylnym siedzeniu samochodu Oisaja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedziałam, wiedziałam że tak będzie...Kajam się i przepraszam i spieszę wyjaśniać: miało o Tobie (i o Natalii i Magdzie również) być już w tej części, ale że zrobiła się kilometrowa to chciałam w drugiej..Co rzecz jasna w ogóle mnie nie tłumaczy i pretensje są jak najbardziej uzasadnione. Ale obiecuję poprawę! Byłaś jednym z milszych akcentów tamtego wieczoru i bardzo bardzo się cieszę, że się poznałyśmy :-) i liczę na to, ze to się jeszcze powtórzy :-) :-*

   Usuń
  2. Ja również mam nadzieje na powtórkę przy okazji jakiś Targów, i mnie też było bardzo miło cię poznać :)
   I oczywiście żartuję z byciem niewspomnianym, ja niestety tez musiałam wiele osób i rzeczy ominąć, jeśli nie chciałam machnąć na blogu Ulissessa :D

   Usuń
  3. Uff, bo już byłam zmartwiona :) I cieszę się, że rozumiesz :-) i miałaś podobny problem :)

   Usuń
 8. Jak Ty to wszystko pięknie ujęłaś :D I tę troskę o statystyki i to lekkie zawirowanie organizacyjne, subtelnie i trafnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzięłam sobie do serca ten przykry zarzut o nudzie i chciałam trochę ciekawiej ;-)

   Usuń
 9. Och, jak to dobrze, że zamierzasz nadal być "nudną" blogerką książkową... Bo ja taka dziwna jestem, że na blogi, na których właściciel lub właścicielka zamieszcza więcej postów o kotach i różnych nieksiążkowych sprawach niż o książkach, bardzo rzadko zaglądam :)
  O wiele chętniej wchodzę na te, na których znajduję posty dotyczące mojej pasji, czyli książek obyczajowych, psychologicznych i klasyki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak czułam, że jest nas więcej w kwestii "nudy" na blogach książkowych ;-) Im jestem starsza tym bardziej cenię tę "nudę", od pstrokacizn i pisania o czymkolwiek, cokolwiek, jakkolwiek, byle statystyki rosły ;-) Wiadomo jednak - każdy lubi coś innego! :-)
   Też wolę blogi na których mogę poczytać to, co mnie interesuje, albo na których odnajduję inspirację do innych lektur :-)

   Usuń
 10. Piękna i jakże energetyczna relacja! :) Fajnie, że spotkałaś tyle osób znanych z blogosfery i nawiązałaś z nimi sympatyczny kontakt. Mąż, jeśli kocha, to nie wydziedziczy ;), więc podążaj za swoimi pasjami.

  Bardzo jestem ciekawa Twojej opinii o książce Tokarczuk, której pierwszymi książkami się zaczytywałam, ale potem jakoś nie odczuwałam potrzeby sięgnięcia po nowsze wydawnictwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za przemiłe komplementy :) Wyjazd do Krakowa był właśnie taki wspaniały, pełen pozytywnych wrażeń :-) i fantastycznych spotkań :-)

   Właśnie przemeblowuję swoją listę lektur, żeby "Księgi Jakubowe" dotarły na jej szczyt ;-) Cudowna jesień swoją drogą, tyle pięknych premier ;-)

   Usuń
 11. Przeczytawszy kilka relacji na temat Targów mam już wyrobione zdanie, wpisy na wszystkich odwiedzanych przeze mnie blogach (nie wiem, jak ze statystykami, bo nie zwracam na to uwagi, ale przeważnie nudno-książkowych) właściwie dają pełen obraz; sporej dawki emocji z miłych spotkań, kontaktu z książkami, kiepskiej organizacji i nieudanego spotkania blogerów. Zastanawiam się, czy ja prowadzę bloga popkulturowego, skoro piszę nie tylko o książkach, a także o podróżach, muzeach, teatrze, muzyce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zasadniczo muszę potwierdzić ten obraz, ale kiepska organizacja mam nadzieję, że dotyczyła tylko samego spotkania, a nie Targów w ogólności? Bo choć owszem, tłum okropny, alejki wąskie, korki czasami masakryczne ;-) to jednak trudno mówić o kiepskiej organizacji..

   Gosiu, ja przyznam bez bicia, nie mam pojęcia co jest wyznacznikiem kwalifikacji do bycia blogerem popkulturowym ;-) Serio! Znam zaledwie dwa takie blogi, Zwierza piszącego o filmach i Pawła Opydo piszącego chyba już o wszystkim. Zatem z tej perspektywy chyba można i Ciebie zaliczyć do grona blogerów popkulturowych ;-) jednakże nie wiem czemu zupełnie mi to nie pasuje, chociażby z tego powodu, że im jest bliżej do "pop", a Tobie do kultury. I chyba dlatego jednak znam więcej blogów podobnych do Twojego, a mniej tych "pop" ;-) Tak, to się nazywa anachronizm ;-)

   Usuń
 12. Organizacja- z tego co czytałam brakowało czytelnych oznaczeń stoisk, czy dróg komunikacji, ale być może coś pomyliłam. A co do pop kultury, gdybym zamiast pisać o przedstawieniu Makbeta, czy koncercie Bajora pisała o koncercie Lady Gaga czy przedstawieniu Mayday - nie byłoby wątpliwości, czy to popkultura :) A tak słupki nie pójdą w górę, i laików nie będzie :( A Zwierza piszącego o filmach bardzo lubiłam czytać, zwłaszcza, jeśli pisała o filmach mi znanych, ale ostatnio jakoś zamilkła. Natomiast ostatni wpis Królowej Matki na temat popkulturowej ałtorki jest po prostu boski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać, co relacja to jednak inne spostrzeżenia ;-) Nie odnotowałam słabo oznaczonych stoisk czy dróg komunikacji, ale to może mieć związek z moim ogólnym amokiem książkowym, ale tam gdzie chciałam trafić trafiałam bez problemów więc trochę nie rozumiem tych zastrzeżeń..

   Odnośnie pisania o koncertach i przedstawieniach, to wiesz trzeba by było podjąć decyzję, czy chodzi o statystyki i lajki, czy o pisanie o tym co się lubi ;-) Wolę pisać o tym, co lubię jednak, jakoś nie mam serca do pisania na siłę. Od razu czuć sztuczność. Także u mnie też: ani lajków ani słupków w górę nie będzie ;-) Zwierza też podczytywałam, ale ona pisała za często, nie nadążałam i w pewnym momencie sobie darowałam. Wpis dziennie to ponad moje możliwości ;-) A wpis Królowej Matki jest przepiękny, absolutnie cudowny! :D

   Usuń
 13. A mi narcystycznie najbardziej spodobał się Szalony Kapelusznik :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję, że zawsze miałam do niego słabość..;P :)

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz, cenię sobie każdą uwagę odnośnie wpisu i jego zawartości.

Uprzejmie proszę o nieskładanie mi życzeń świątecznych, ponieważ ich nie obchodzę.

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Autorzy

A.S.Byatt Adam Bahdaj Adriana Szymańska Agata Tuszyńska Agatha Christie Agnieszka Jucewicz Agnieszka Topornicka Agnieszka Wolny-Hamkało Alan Bradley Albert Camus Alice Hoffman Alice Munro Alice Walker Alona Kimchi Andrzej Dybczak Andrzej Markowski Andrzej Stasiuk Ann Patchett Anna Fryczkowska Anna Janko Anna Kamińska Anna Klejznerowicz Anne Applebaum Anne B. Ragde Anton Czechow Antoni Libera Asa Larsson Augusten Burroughs Ayad Akhtar Barbara Kosmowska Bob Woodward Boel Westin Borys Pasternak Bruno Schulz Carl Bernstein Carol Rifka Brunt Carolyn Jess- Cooke Charlotte Rogan Christopher Wilson Colette Dariusz Kortko David Nicholls Diane Chamberlain Dmitrij Bogosławski Dorota Masłowska Edgar Laurence Doctorow Eduardo Mendoza Egon Erwin Kisch Eleanor Catton Elif Shafak Elżbieta Cherezińska Emma Larkin Eshkol Nevo Ewa Formella Ewa Lach Francis Scott Fitzgerald Frank Herbert Franz Kafka Gabriel Garcia Marquez Greg Marinovich Grzegorz Sroczyński Guillaume Musso Gunnar Brandell Haruki Murakami Henry James Hermann Hesse Hiromi Kawakami Honore de Balzac Ignacy Karpowicz Igor Ostachowicz Ilona Maria Hilliges Ireneusz Iredyński Iris Murdoch Irvin Yalom Isaac Bashevis Singer Ivy Compton - Burnett Jacek Dehnel Jakub Ćwiek Jan Balabán Jan Miodek Jan Parandowski Jerome K. Jerome Jerzy Bralczyk Jerzy Krzysztoń Jerzy Pilch Jerzy Sosnowski Jerzy Stypułkowski Jerzy Szczygieł Joanna Bator Joanna Fabicka Joanna Jagiełło Joanna Łańcucka Joanna Olczak - Ronikier Joanna Olech Joanna Sałyga Joanna Siedlecka Joanne K. Rowling Joao Silva Jodi Picoult John Flanagan John Green John Irving John R.R. Tolkien Jonathan Carroll Jonathan Safran Foer Joseph Conrad Joyce Carol Oates Judyta Watoła Juliusz Słowacki Jun'ichirō Tanizaki Karl Ove Knausgård Katarzyna Boni Katarzyna Grochola Katarzyna Michalak Katarzyna Pisarzewska Kawabata Yasunari Kazuo Ishiguro Kelle Hampton Ken Kesey Kornel Makuszyński Krystian Głuszko Kurt Vonnnegut Larry McMurtry Lars Saabye Christensen Lauren DeStefano Lauren Oliver Lew Tołstoj Lisa See Liza Klaussmann Maciej Wasielewski Maciej Wojtyszko Magda Szabo Magdalena Tulli Maggie O'Farrel Majgull Axelsson Małgorzata Gutowska - Adamczyk Małgorzata Musierowicz Małgorzata Niemczyńska Małgorzata Warda Marcin Michalski Marcin Szczygielski Marcin Wroński Marek Harny Marek Hłasko Maria Ulatowska Marika Cobbold Mariusz Szczygieł Mariusz Ziomecki Mark Haddon Marta Kisiel Mathias Malzieu Mats Strandberg Matthew Quick Melchior Wańkowicz Michaił Bułhakow Milan Kundera Mira Michałowska (Maria Zientarowa) Natalia Rolleczek Nicholas Evans Olga Tokarczuk Olgierd Świerzewski Oriana Fallaci Patti Smith Paulina Wilk Paullina Simons Pavol Rankov Pierre Lemaitre Piotr Adamczyk Rafał Kosik Richard Lourie Rosamund Lupton Roy Jacobsen Ryszard Kapuściński Sabina Czupryńska Sara Bergmark Elfgren Sarah Lotz Serhij Żadan Siergiej Łukjanienko Sławomir Mrożek Stanisław Dygat Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Lem Sue Monk Kidd Suzanne Collins Sylvia Plath Szczepan Twardoch Tadeusz Konwicki Terry Pratchett Tomasz Lem Tore Renberg Tove Jansson Trygve Gulbranssen Umberto Eco Vanessa Diffenbaugh Virginia C. Andrews Vladimir Nabokov Wiech William Shakespeare William Styron Wioletta Grzegorzewska Wit Szostak Witold Gombrowicz Wladimir Sorokin Wojciech Tochman Zofia Chądzyńska Zofia Lorentz Zofia Posmysz

Popularne posty

O mnie

Moje zdjęcie
Nie lubię kawy na wynos: zawsze się oparzę i obleję. Maniakalnie oglądam "Brzydulę".Uwielbiam zimę. I wiosnę. I jesień. I deszcz. Lubię ludzi. Kocham zwierzęta. Czytam, więc wmawiam sobie, że myślę.