niedziela, 30 czerwca 2013

Natalia Rolleczek i ja

Był styczeń 1989 roku. Rok wielkiej migracji ze starego, poniemieckiego biurowca. W styczniu zaczęli dziadkowie, którzy dostali nowe mieszkanie w nowym osiedlu. Z centrum miasta na jego peryferia, ale że nasze miasteczko jest dość małe, wtedy jeszcze mniejsze niż teraz, to ta odległość wcale nie była znowuż taka duża. Choć dla mnie wtedy była kilometrowa. Pamiętam jak z tatą wieźliśmy na taczce ostatnie drobiazgi, w tym rodzinny zegar, który hucznym gongiem, wymierzanym, co każde pół godziny potrafił umarłego obudzić. Tak mawiał przynajmniej dziadek. W maju trafiło na nas i jako ostatni opuściliśmy budynek. Pamiętam, że słyszałam ciągle kaszel dziadka, a przecież dziadek już wtedy mieszkał gdzieś indziej. Jednak nowe miejsce zamieszkania w ogóle mi się nie podobało. Chodziłam na osiedle dziadków i tam się bawiłam. I tam poznałam ją, Anię. Wtedy wydawało się, że to przyjaźń na całe życie. Z tej przyjaźni zostało mi dziś na półkach parę książek. Ania bowiem wymyśliła dla nas świetne miejsce zabaw - rodzinną działkę ze starym domkiem, służącym za strych i piwnicę jednocześnie. Czego tam nie było! Stare ubrania, stare rzeczy, składowane od lat, oraz, o zgrozo, cała masa książek. Stamtąd pochodzi parę moich pereł, bo oczywiście wypytałam Anię, a potem jej mamę, czy te książki są komuś potrzebne, czy ewentualnie mogę zabrać. Mogłam. Łup był cięższy ode mnie. I dziś niestety jego stan budzi odrobinę współczucia..


A już ta powieść szczególnie, bo przeżyła oprócz kilku lat na działce i  paru naszych przeprowadzek, także nieumyślne zamknięcie w piwnicy przez moją siostrę, piwnicy, którą pechowo zalało w pewną deszczową wiosnę. Jest to zatem pozycja mocno doświadczona przez los i traktowana przeze mnie bardzo sentymentalnie. Dlaczego? Bo pozwalała marzyć, że w mojej kochanej rodzince nastąpi podobne szczęśliwe zakończenie. A przecież wtedy, gdy ją czytałam pierwszy raz, te marzenia miały szczególną wartość terapeutyczną.
Dlatego teraz z rozrzewnieniem niemalże przeczytałam ją sobie ponownie. I przyznaję bez bicia, jej urok na niczym nie stracił. Prawdopodobnie jednak jestem mało obiektywna w ocenie. Bo podejrzewam, że dla współczesnej młodzieży wiałoby już nudą..

Kochana rodzinka i ja to pierwszy tom trylogii o rodzinie Jelonków i ich życiowych perypetiach. Właściwie powinnam powiedzieć, perypetiach Judyty, lat szesnaście, bowiem to ona wysuwa się na plan pierwszy, która jako żywiołowa nastolatka, tych perypetii miała całkiem niezłą ilość. Połowa lat 50-tych w Polsce Ludowej, oraz piękny Kraków, to kanwa tej powieści, na której rozwijają się kolejne pomysły Judyty. Judyta pochodzi z rodziny, w której królują kobiety. Na pierwszy planie jest babcia Szerocka, która zawiaduje wszystkim zaocznie lub bezpośrednio dostosowując środki do sytuacji. Mama, ślepo jej posłuszna działa zawsze tak jak babcia uzna za najstosowniejsze. Córki zaś świetne zorientowane w tej polityce pedagogicznej, szybko orientują się, że tworzona od lat dziecięcych mitologia wokół śmierci ich ojca ma swoje zadanie wychowawcze i tak naprawdę niewiele mówi im o tym, jakim człowiekiem był w rzeczywistości ów bohater, który zginął podczas słynnej bitwy pod Monte Cassino. Judyta jednak jako ciekawska postać, lubi wiedzieć więcej, dlatego tu coś podsłucha, tu gdzieś przypadkiem przeczyta cudzy list, dowiadując się rzeczy nieco mętnych i nieco oczywistych, które poddaje jednak własnej interpretacji. I zniechęcona wieloletnią propagandą na rzecz mitycznego ojca postanawia.. wziąć swój los w swoje ręce. I robi to w dość komiczny sposób. Zgrabnie poprowadzona akcja prowadzi do rozwiązania zagadki i oczywiście szczęśliwego zakończenia. Które jednak sugeruje, że warto rozejrzeć się za kontynuacją, by sprawdzić jak kochana rodzinka poradziła sobie w nowej konfiguracji i jak potoczyły się dalej ich losy.

Podejrzewam, że tym, którzy znają już Natalię Rolleczek, nie trzeba reklamować tej powieści, a nowym czytelnikom powiem.. że jest bardzo przyjemna i warta spędzonych z nią kilku godzin. Nawet, gdy już się nie ma tych nastu lat..



Kochana rodzinka i ja, Natalia Rolleczek, Nasza Księgarnia, Warszawa 1975

34 komentarze:

  1. I ja Rolleczek czytałam, ale wieki temu i dzisiaj tylko tytuły pamiętam.)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O to i tak dużo :) mi się zdarza nie pamiętać jakichś tytułów z lektur dziecięcych i czasami sama nie mam pewności czy czytałam ;)

      Usuń
  2. Uwielbiam Judytę, a już Judytę pracującą w barze mlecznym to w ogóle :))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A Judytę łapiącą stopa z Nowej Huty? ;) Uwielbiam jej pomysłowość. Zastanawiam się czemu nigdy nie czytałam kontynuacji.. Trzeba by poszukać.

      Usuń
    2. Stopa? Nie, wolałem wielką scenę zdemaskowania absztyfikanta babci Szerockiej, chociaż nie wiem, czy to w tym tomie. W każdym razie kontynuacje warto poczytać:)

      Usuń
    3. To się nazywa spoiler! ;P bo nie w tym tomie. Tym bardziej muszę znaleźć..:)

      Usuń
    4. To pardą:) Jak będziesz szukać, to koniecznie żeby w jednym tomie była Rodzina Szkaradków i Rodzinne kłopoty.

      Usuń
  3. O! przypomniałaś jedną z ulubionych powieści dawnych lat:) mam na półce starutkie , zaczytane egzemplarze. A czytałaś "Trzy córki króla"? mnie się bardzo ta trzytomówka podobała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O, jak miło, że nie tylko ja mam takie stare, zaczytane (choć moje przy okazji po przejściach)! :) Nie, nie czytałam, ale podejrzewam, że wkrótce to się zmieni :)

      Usuń
    2. O tak, Trzy córki króla, pierwsza Rolleczek w moim życiu, piękna. I Piękna i najpiękniejsza o Aleksandrii też dobra. Doklej sobie kilka karteczek do listy, bo Ci się wydłuża:) A Drewniany różaniec?

      Usuń
    3. Moja lista nie ma końca, drugie życie mam w pakiecie.. ;) Drewniany różaniec - ta o sierocińcu? Ale to już słabo pamiętam..

      Usuń
    4. Ta o sierocińcu. Zaskakująco mało się zestarzała, pozwolę sobie na mały lans: http://www.zacofany-w-lekturze.pl/search/label/Rolleczek%20Natalia I jeszcze Cesia jest niezła :)

      Usuń
    5. Ładnie, widzę, że nawet więcej treści zdradzasz pisząc o Judycie :) A podsumowując, lista robi się niczym dziura budżetowa.. coraz większa ;)

      Usuń
    6. Młody byłem, tekst mnie niósł. Ale bez przesady z tym zdradzaniem :) Powiedzmy, że zarzucałem przynętę.

      Usuń
    7. Tak, tak.. młodość zawsze usprawiedliwia ;) A w tym zarzucaniu przynęty masz szczególny talent. Jestem jedną z ofiar w końcu ;)

      Usuń
    8. To zapisuję sobie kolejną ofiarę i wycinam kreskę na klawiaturze jak snajper na kolbie karabinu :D

      Usuń
    9. I kolejne trofeum jest.. ;D

      Usuń
  4. To ja chyba nietypowa jestem, jeśli chodzi o książki Natalii Rolleczek. Nie znam "Kochanej rodzinki..." i innych wspomnianych w powyższych komentarzach tytułów, natomiast bardzo dobrze wspominam dwie książki dla młodzieży osadzone w historii starożytnej: "Świetna i najświetniejsza" (starożytny Egipt) i "Selene, córka Kleopatry". Zwłaszcza ta ostatnia jakoś do mnie trafiła. Chyba miałam charakterek zbliżony do tytułowej bohaterki ;)
    Za "Kochaną rodzinką..." rozejrzę się podczas którejś z sesji na allegro :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie to był jak widać przypadek - gdyby nie on, to kto wie, pewnie też bym nie poznała "Kochanej rodzinki.." ;) i skończyłoby się na Niziurskim, "Tai z Jaśminowej" i Muminkach ;)
      Książki dla młodzieży osadzone w jakimś momencie historycznym też czytałam, ale pamiętam tylko jedną - "Gęsim piórem".. i też stoi na półce sfatygowana :)

      Usuń
  5. To straszne co powiem, ale nigdy nie było mi dane ją przeczytać. Nie mogłam jej dorwać po prostu. Strasznie mi smutno z tego powodu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może więc kiedyś jeszcze uda się zdobyć?

      Usuń
    2. Pewnie, nie będzie problemu, ale smutno, że do mnie nie trafiła, kiedy mi najbardziej zależało.

      Usuń
    3. Rozumiem ;/ fakt, smutno. Ale było, minęło. Ważne żeby teraz się udało :)

      Usuń
  6. Brzmi kusząco. Zastanawiam się, czy stylem podobna do Musierowicz? ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiesz, styl nieco odmienny, ale myślę, że jakieś wspólne elementy by się znalazły :) W każdym razie jest to jedna z milszych powieści dla młodzieży w polskiej literaturze, dlatego zachęcam :)

      Usuń
    2. Skoro tak zachęcasz, to może się skuszę ;)

      Usuń
  7. Widzę, że dużo straciłam za młodu... może jeszcze uda się w bibliotece, tak ładnie o niej piszesz...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O, myślę, że powinna być w bibliotece :) Dziękuję :)

      Usuń
  8. Nie czytalam, ale wkrotce to nadrobie, bo juz zakupilam cala serie. Oczywiscie :)
    Dziekuje :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No jestem pod wrażeniem jak Ty szybko działasz! Niesamowita dziewczyno! :) to ja dziekuję. Strasznie mi miło gdy tak piszesz.

      Usuń
  9. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, cenię sobie każdą uwagę odnośnie wpisu i jego zawartości.

Uprzejmie proszę o nieskładanie mi życzeń świątecznych, ponieważ ich nie obchodzę.

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Autorzy

A.S.Byatt Adam Bahdaj Adriana Szymańska Agata Tuszyńska Agatha Christie Agnieszka Jucewicz Agnieszka Topornicka Agnieszka Wolny-Hamkało Alan Bradley Albert Camus Aldona Bognar Alice Hoffman Alice Munro Alice Walker Alona Kimchi Andrew Mayne; tajemnica Andrzej Dybczak Andrzej Markowski Andrzej Stasiuk Ann Patchett Anna Fryczkowska Anna Janko Anna Kamińska Anna Klejznerowicz Anne Applebaum Anne B. Ragde Anton Czechow Antoni Libera Asa Larsson Augusten Burroughs Ayad Akhtar Barbara Kosmowska Bob Woodward Boel Westin Borys Pasternak Bruno Schulz Carl Bernstein Carol Rifka Brunt Carolyn Jess- Cooke Charlotte Rogan Christopher Wilson Colette Dariusz Kortko David Nicholls Diane Chamberlain Dmitrij Bogosławski Dorota Masłowska Edgar Laurence Doctorow Eduardo Mendoza Egon Erwin Kisch Eleanor Catton Elif Shafak Elżbieta Cherezińska Emma Larkin Eshkol Nevo Ewa Formella Ewa Lach Francis Scott Fitzgerald Frank Herbert Franz Kafka Gabriel Garcia Marquez Gaja Grzegorzewska Greg Marinovich Grzegorz Sroczyński Guillaume Musso Gunnar Brandell Haruki Murakami Henry James Hermann Hesse Hiromi Kawakami Honore de Balzac Ignacy Karpowicz Igor Ostachowicz Ilona Maria Hilliges Ireneusz Iredyński Iris Murdoch Irvin Yalom Isaac Bashevis Singer Ivy Compton - Burnett Jacek Dehnel Jakub Ćwiek Jan Balabán Jan Miodek Jan Parandowski Jerome K. Jerome Jerzy Bralczyk Jerzy Krzysztoń Jerzy Pilch Jerzy Sosnowski Jerzy Stypułkowski Jerzy Szczygieł Joanna Bator Joanna Fabicka Joanna Jagiełło Joanna Łańcucka Joanna Marat Joanna Olczak - Ronikier Joanna Olech Joanna Sałyga Joanna Siedlecka Joanne K. Rowling Joao Silva Jodi Picoult John Flanagan John Green John Irving John R.R. Tolkien Jonathan Carroll Jonathan Safran Foer Joseph Conrad Joyce Carol Oates Judyta Watoła Juliusz Słowacki Jun'ichirō Tanizaki Karl Ove Knausgård Katarzyna Boni Katarzyna Grochola Katarzyna Michalak Katarzyna Pisarzewska Kawabata Yasunari Kazuo Ishiguro Kelle Hampton Ken Kesey Kornel Makuszyński Krystian Głuszko Kurt Vonnnegut Larry McMurtry Lars Saabye Christensen Lauren DeStefano Lauren Oliver Lew Tołstoj Lisa See Liza Klaussmann Maciej Wasielewski Maciej Wojtyszko Magda Szabo Magdalena Tulli Maggie O'Farrel Majgull Axelsson Małgorzata Gutowska - Adamczyk Małgorzata Musierowicz Małgorzata Niemczyńska Małgorzata Warda Marcin Michalski Marcin Szczygielski Marcin Wroński Marek Harny Marek Hłasko Maria Ulatowska Marika Cobbold Mariusz Szczygieł Mariusz Ziomecki Mark Haddon Marta Kisiel Mathias Malzieu Mats Strandberg Matthew Quick Melchior Wańkowicz Michaił Bułhakow Milan Kundera Mira Michałowska (Maria Zientarowa) Natalia Rolleczek Nicholas Evans Olga Tokarczuk Olgierd Świerzewski Oriana Fallaci Patti Smith Paulina Wilk Paullina Simons Pavol Rankov Pierre Lemaitre Piotr Adamczyk Rafał Kosik Richard Lourie Rosamund Lupton Roy Jacobsen Ryszard Kapuściński Sabina Czupryńska Sara Bergmark Elfgren Sarah Lotz Serhij Żadan Siergiej Łukjanienko Sławomir Mrożek Stanisław Dygat Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Lem Sue Monk Kidd Suzanne Collins Sylvia Plath Szczepan Twardoch Tadeusz Konwicki Terry Pratchett Tomasz Lem Tore Renberg Tove Jansson Trygve Gulbranssen Umberto Eco Vanessa Diffenbaugh Virginia C. Andrews Vladimir Nabokov Wiech William Shakespeare William Styron Wioletta Grzegorzewska Wit Szostak Witold Gombrowicz Wladimir Sorokin Wojciech Tochman Zofia Chądzyńska Zofia Lorentz Zofia Posmysz

Popularne posty

O mnie

Moje zdjęcie
Nie lubię kawy na wynos: zawsze się oparzę i obleję. Maniakalnie oglądam "Ranczo" i jeszcze "Brzydulę".Uwielbiam zimę. I wiosnę. I jesień. I deszcz. Lubię ludzi. Kocham zwierzęta. Czytam, więc wmawiam sobie, że myślę.