wtorek, 10 września 2013

Buba i spółka

Gdyby ktoś pytał mnie teraz jak uratować fatalny wieczór i zepsuty nastrój, odpowiedziałabym - idź pobiegaj! A jeśli nie masz odpowiedniej motywacji do biegania (co rozumiem, sama się zbierałam długo w końcu) to proszę, weź do ręki historię Buby (ja się nie mogę odkleić, mimo, że wypadałoby jednak już ją oddać Lirael..).


Kim jest Buba? Zwyczajną nastolatką z martensami na nogach? Może tak, choć brakuje jej tej specyficznej śmiałości jaką jest obdarzona przeciętna nastolatka. A może nie jest, tylko ja spotykam dziwne egzemplarze w tramwajach? W każdym razie Buba mimo wszystko się wyróżnia z tłumu. Jest miłą, serdeczną dziewczyną, ale też dość dorosłą w swoich odczuciach, bo przecież będąc dzieckiem tak postrzelonych rodziców musiała trochę szybciej dorosnąć. W zasadzie to nawet bardzo postrzelonych, skoro nie pamiętają imienia swojej najmłodszej latorośli.. Czego jednak się spodziewać po tacie, prowadzącym reality show i mamie, autorce łzawych romansideł? Zajęci własnymi sprawami, karierą, bądź tej kariery nagłą utratą, pisaniem kolejnej fenomenalnej powieści, bądź nareszcie sensownej książki, czy odkrywaniem nowych sposobów na urządzanie małego domowego piekiełka, nie bardzo się orientują, ani jak Bubie idzie w tej chwili w szkole, że już nie wspomnę o braku wiedzy do której szkoły tak w ogóle uczęszcza, ani z kim tak naprawdę ich córka najchętniej przebywa. Pewnie bardzo by się zdziwili, gdyby do nich dotarło, że tą osobą jest dziadek, choć Buba od jakiegoś czasu nie może oderwać wzroku od czupryny pewnego Adasia. Tylko może nie warto było się tym uczuciem dzielić z najlepszą koleżanką Jolą, która dość szybko pokaże, że najlepszą koleżanką to nie jest..

Aż dziwne, że jednak Bubie udaje się połączyć obowiązki szkolne i jako takie nadzorowanie szaleństw własnych rodziców, a oprócz tego wybuchowe powroty na łono rodziny starszej siostry Oleńki, wraz z siostrzeńcem, który nie ma przekonania do mówienia, zaś chętnie traktuje każdy mebel jako pisuar. I jeszcze znosić Mańczaków miłośników brydża. O, o pani Mańczakowej to można by oddzielny esej napisać, bowiem jej wygląd, styl i niesamowite wprost podążanie za aktualnymi trendami przykuwają uwagę od pierwszego wielkiego entrée. Kolorystka oraz dobór kroju do dość obfitej sylwetki i kształtów też robią wrażenie. Właściwie byłoby szalenie nudno gdyby nie Mańczakowie.. A jeszcze gdy dziadek odkrył sposób na ogrywanie ich w Ogóra to już w ogóle sytuacja zrobiła się, można by rzec świetna. A przynajmniej z perspektywy dziadka, którego przyznaję szczerze, najbardziej Bubie zazdrościłam. Choć też nie ukrywam, bywało, że najbardziej również irytował chwilami.

Nie jest to niewątpliwie tak zabawna historia jak Rudolfa Gąbczaka, nie ma też pewnej lekkości pióra jaką ma Musierowicz, ale niezależnie od pewnej stylistycznej skłonności do rozbawiania czytelnika na siłę (patrz: opisy Mańczaków) jest to lekka, zabawna, przyjemna powieść dla czytelników wszelakiej kategorii wiekowej. Idealna na zepsuty wieczór. I nie tylko. Tylko proszę czytać w odosobnieniu. Bywa, że czytelnik reaguje śmiechem nieco głośniejszym niż by się wydawało.

A, że lekturę zawdzięczam Lirael to już chyba oczywiste :)
Dziękuję raz jeszcze!


Buba, Barbara Kosmowska, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2010

44 komentarze:

 1. Zaciekawiłaś mnie :) No i podoba mi się okładka :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie - bloga uzupełniam o vlogi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Cię zaciekawiłam :)
   Podziwiam za odwagę odnośnie vloga.. :)

   Usuń
 2. Zmowa, zmowa! Na szczęście już mam Bubę i będę testował:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ, no wiesz, cóż to za pomówienia i w ogóle...
   Zazdroszczę, że już masz. Ja na razie mam posuchę zakupową, więc przetrzymuję książkę Lirael ;)

   Usuń
  2. Korzystam z uroków serwisów wymiany książek, bo tylko wymiana towar za towar mi została:P

   Usuń
  3. Cenię sobie ogromnie ten serwis! :)

   Usuń
  4. Wymian dokonuję na LC :) Z Finty raczej nie korzystam..

   Usuń
  5. W LC jakoś nie wierzę, za to mi się ostatnio wymiany na Bnetce rozkręciły.

   Usuń
  6. Też nie wierzyłam ale póki co nie jest źle. Ale faktem jest że oddaję tam tylko to co oceniam..dość jednorazowo ;) a w zamian czasami dostaję dużo cenniejsze (dla mnie rzecz jasna!) pozycje :) muszę zajrzeć na ową Bnetkę w takim razie :)

   Usuń
  7. A widzisz, człowiek się całe życie uczy :) Nie wiedziałam, że na Biblionetkę w skrócie mówi się Bnetka ;) Miałam tam kiedyś konto i parę egzaltowanych recenzji (dobre 10 lat temu), ale jakoś nie zatrzymałam się tam na dłużej.. Może warto odnowić znajomość.. :)

   Usuń
  8. Niewiele tracisz, tak naprawdę warto korzystać tylko z ich katalogu.

   Usuń
  9. Czyli wymiany od wczoraj straciły na atrakcyjności..;P

   Usuń
  10. Wymiany to wyłącznie produkt uboczny i przypadkowy.

   Usuń
  11. Ale jednak dość cenny jak człowiek musi trochę przystopować z zakupami..:)

   Usuń
 3. O, czytałam to kilka temu. Wspomianam bardzo dobrze, przyjemna książka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O proszę jakie opóźnienie zaliczyłam ;) Cieszę się że Tobie też się spodobała :)

   Usuń
  2. Widzę, że teraz jest jakieś nowe, ładniesze wydanie ;)

   Usuń
  3. Starszego nie znam, ale to faktycznie jest ładne. Ogólnie wydawnictwo Literatura ma fajnie wydane te książki z cyklu 16+ ;)

   Usuń
  4. Wydań było chyba w sumie kilka, bo mi gdzieś mignęły inne okładki. :)

   Usuń
 4. Ja z innej beczki: Wiem, że Józefów to druga strona Warszawy, ale jakbyś miała ochotę - nasz DKK w Piastowie organizuje w ten piątek spotkania z Krzysztofem Vargą. Może wpadniesz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, miłe zaproszenie! Wcale nie jest daleko, ale wątpię, żebym zdążyła ;/ Odezwę się na maila.

   Usuń
 5. Wcale nie wypadałoby oddać, niech sobie u Ciebie "Buba" leżakuje! :)
  Bardzo się cieszę, że mamy podobne wrażenia.
  Musierowicz to rzeczywiście nie jest, ale w charakterze niezobowiązującego czytadełka na jedno leniwe popołudnie spisuje się całkiem nieźle.
  Dobrze, że Mańczakowie to fikcja literacka, bo w rzeczywistości chyba bym ich nie zdzierżyła. :D Dziadek faktycznie wyjątkowy, choć momentami trudny do zniesienia. Co nawiasem mówiąc w drugim tomie jeszcze się nasili. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, bo się jeszcze za mocno przywiążę i będzie tragedia..;) hi hi
   O tak, wrażenia mamy podobne, zresztą, czułam to od razu :) Drugiej części będę wyczekiwać z niecierpliwością, a Ty umiejętnie ją właśnie podsyciłaś :D

   Usuń
  2. Szczególnej tragedii nie przewiduję, moje zapasiki książek czekających na przeczytanie piętrzą się znacząco. :) Postaram się, żeby kontynuacja Buby dotarła do Ciebie jak najszybciej i ciekawość zostanie wkrótce zaspokojona. :)

   Usuń
  3. Z tymi stosikami (ba, stosami!) to akurat mamy bardzo podobnie :) A "Buba" wpadła póki co między ulubione młodzieżówki, przytuliła się do Rudolfa i myślę, że jej tu dobrze :) A kontynuacja..ach, idealnie że będzie tak szybko jak obiecujsz. Jesień jest idealna na takie lektury! :)

   Usuń
  4. Mam nadzieję, że Buba i Rudolf się zaprzyjaźnią, ale skoro były już przytulenia, wszystko jest na dobrej drodze. :)
   Mąż straszy mnie, że w celu uszczuplenia domowej biblioteczki będzie wzniecał w Bonnie destrukcyjne skłonności wobec książek, umieszczając plastry szynki między kartkami, ale na razie jeszcze nie wszedł w fazę czynu. :) Nela jest zbyt miła i grzeczna, żeby ją w ogóle brać pod uwagę przy niszczycielskiej misji. :)

   Usuń
  5. Hi hi, o tak, myślę, że na jak najlepszej drodze :)
   Kochana Lirael, przepraszam, że tak obcesowo, ale chyba muszę poważnie porozmawiać z Twoim mężem.. No jak to tak Potwory własne przeciwko książkom nastawiać.. No nieładnie, nieładnie..

   Usuń
  6. To jest niestety instynkt samozachowawczy - przestrzeni coraz mniej. :) Mam jednak nadzieję, że Bonnie okaże się odporna na manipulacyjne szkolenie. :)

   Usuń
  7. Rozumiem.. Człowiek chciałby się czasami trochę swobodniej przeciskać między tymi stosami książek..;)

   Usuń
  8. Właśnie! Niedługo trzeba będzie sporządzać mapki, żeby wydostać się z mieszkania. :)

   Usuń
  9. Mapka zacna rzecz! W sumie dobrze by było, jakby nie trzeba było z mieszkania w ogóle wychodzić, a jedynie czytać i czytać.. ;) Wiesz może, warto rozważyć ostatnio rzuconą przez Zacofanego propozycję tu u mnie - co by zacząć budować dom.. ;)

   Usuń
  10. Yo jest świetny pomysł. :) A najlepiej byłoby założyć Kolonię Moli Książkowych. :) Takie osiedle domków z ogródkami i wspólną biblioteką. :)

   Usuń
  11. Genialne! Jestem na tak :D Mieć wszystkich Moli w sąsiedztwie.. jejku, marzenie! :)

   Usuń
  12. Byłoby cudnie. Obawiam się tylko, że pojawiłyby się drobne problemy z chodzeniem do pracy, więc trzeba by było wspólnie zająć się jakimś chałupnictwem, ewentualnie razem drzeć pierze albo kisić kapustę. :D

   Usuń
  13. Tak tak do wyjścia do pracy już by zabrakło chętnych ;) ale kreatywności względem pomysłów na zarobek na pewno by nam nie zabrakło :)

   Usuń
  14. :D To teraz pozostaje nam już tylko wybór lokalizacji dla osiedla. :)

   Usuń
  15. I tu się zaczną schody... każdy będzie obstawał przy swojej lokalizacji ;) hi hi

   Usuń
  16. Najlepiej tak w połowie drogi. :) Prześledziłam mapę na trasie J. - L. i wszystko wskazuje na to, że kolonia powinna powstać w okolicy Ryk. Inne mole niestety będą musiały się po prostu dostosować. :)

   Usuń
  17. Jesteś kochana! :) Popieram, okolice Ryk mogą być :)

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz, cenię sobie każdą uwagę odnośnie wpisu i jego zawartości.

Uprzejmie proszę o nieskładanie mi życzeń świątecznych, ponieważ ich nie obchodzę.

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Autorzy

A.S.Byatt Adam Bahdaj Adriana Szymańska Agata Tuszyńska Agatha Christie Agnieszka Jucewicz Agnieszka Topornicka Agnieszka Wolny-Hamkało Alan Bradley Albert Camus Aldona Bognar Alice Hoffman Alice Munro Alice Walker Alona Kimchi Andrew Mayne; tajemnica Andrzej Dybczak Andrzej Markowski Andrzej Stasiuk Ann Patchett Anna Fryczkowska Anna Janko Anna Kamińska Anna Klejznerowicz Anne Applebaum Anne B. Ragde Anton Czechow Antoni Libera Asa Larsson Augusten Burroughs Ayad Akhtar Barbara Kosmowska Bob Woodward Boel Westin Borys Pasternak Bruno Schulz Carl Bernstein Carol Rifka Brunt Carolyn Jess- Cooke Charlotte Rogan Christopher Wilson Colette Dariusz Kortko David Nicholls Diane Chamberlain Dmitrij Bogosławski Dorota Masłowska Edgar Laurence Doctorow Eduardo Mendoza Egon Erwin Kisch Eleanor Catton Elif Shafak Elżbieta Cherezińska Emma Larkin Eshkol Nevo Ewa Formella Ewa Lach Francis Scott Fitzgerald Frank Herbert Franz Kafka Gabriel Garcia Marquez Gaja Grzegorzewska Greg Marinovich Grzegorz Sroczyński Guillaume Musso Gunnar Brandell Haruki Murakami Henry James Hermann Hesse Hiromi Kawakami Honore de Balzac Ignacy Karpowicz Igor Ostachowicz Ilona Maria Hilliges Ireneusz Iredyński Iris Murdoch Irvin Yalom Isaac Bashevis Singer Ivy Compton - Burnett Jacek Dehnel Jakub Ćwiek Jan Balabán Jan Miodek Jan Parandowski Jerome K. Jerome Jerzy Bralczyk Jerzy Krzysztoń Jerzy Pilch Jerzy Sosnowski Jerzy Stypułkowski Jerzy Szczygieł Joanna Bator Joanna Fabicka Joanna Jagiełło Joanna Łańcucka Joanna Marat Joanna Olczak - Ronikier Joanna Olech Joanna Sałyga Joanna Siedlecka Joanne K. Rowling Joao Silva Jodi Picoult John Flanagan John Green John Irving John R.R. Tolkien Jonathan Carroll Jonathan Safran Foer Joseph Conrad Joyce Carol Oates Judyta Watoła Juliusz Słowacki Jun'ichirō Tanizaki Karl Ove Knausgård Katarzyna Boni Katarzyna Grochola Katarzyna Michalak Katarzyna Pisarzewska Kawabata Yasunari Kazuo Ishiguro Kelle Hampton Ken Kesey Kornel Makuszyński Krystian Głuszko Kurt Vonnnegut Larry McMurtry Lars Saabye Christensen Lauren DeStefano Lauren Oliver Lew Tołstoj Lisa See Liza Klaussmann Maciej Wasielewski Maciej Wojtyszko Magda Szabo Magdalena Tulli Maggie O'Farrel Majgull Axelsson Małgorzata Gutowska - Adamczyk Małgorzata Musierowicz Małgorzata Niemczyńska Małgorzata Warda Marcin Michalski Marcin Szczygielski Marcin Wroński Marek Harny Marek Hłasko Maria Ulatowska Marika Cobbold Mariusz Szczygieł Mariusz Ziomecki Mark Haddon Marta Kisiel Mathias Malzieu Mats Strandberg Matthew Quick Melchior Wańkowicz Michaił Bułhakow Milan Kundera Mira Michałowska (Maria Zientarowa) Natalia Rolleczek Nicholas Evans Olga Tokarczuk Olgierd Świerzewski Oriana Fallaci Patti Smith Paulina Wilk Paullina Simons Pavol Rankov Pierre Lemaitre Piotr Adamczyk Rafał Kosik Richard Lourie Rosamund Lupton Roy Jacobsen Ryszard Kapuściński Sabina Czupryńska Sara Bergmark Elfgren Sarah Lotz Serhij Żadan Siergiej Łukjanienko Sławomir Mrożek Stanisław Dygat Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Lem Sue Monk Kidd Suzanne Collins Sylvia Plath Szczepan Twardoch Tadeusz Konwicki Terry Pratchett Tomasz Lem Tore Renberg Tove Jansson Trygve Gulbranssen Umberto Eco Vanessa Diffenbaugh Virginia C. Andrews Vladimir Nabokov Wiech William Shakespeare William Styron Wioletta Grzegorzewska Wit Szostak Witold Gombrowicz Wladimir Sorokin Wojciech Tochman Zofia Chądzyńska Zofia Lorentz Zofia Posmysz

Popularne posty

O mnie

Moje zdjęcie
Nie lubię kawy na wynos: zawsze się oparzę i obleję. Maniakalnie oglądam "Ranczo" i jeszcze "Brzydulę".Uwielbiam zimę. I wiosnę. I jesień. I deszcz. Lubię ludzi. Kocham zwierzęta. Czytam, więc wmawiam sobie, że myślę.