czwartek, 28 marca 2013

"Bóg mordu" w Teatrze 6 Piętro

Mam jedną słabość aktorską - jest nią Anna Dereszowska. Jakkolwiek filmy w których gra zaliczam raczej do tych słabszych, tak jednak jej mimika, ekspresja, barwa głosu, no i co tu dużo mówić, powalająca uroda, działają na mnie w wyjątkowo magnetyzujący sposób. Przyciąga mnie jak ćmę światło i już dawno przestałam się bronić przed tą odrobiną słabości. Gdy zatem moja przyjaciółka spiskowała z Marcinem, w ramach prezentu niespodzianki dla mnie, motając scenę tej niespodzianki na zasadzie, że zaprasza mnie niby przyjaciółka, ale w teatrze miał czekać Marcin, to było więcej niż pewne, że spektakl musi być z nią. I tak oto miałam wczoraj ogromną przyjemność zobaczyć aktorkę na żywo, co było nie tylko niebywałą przyjemnością, ale również sprawiło mi mnóstwo radości, bo i sztuka okazała się po prostu świetna!

Źródło zdjęcia

"Bóg mordu" to dramat autorstwa Yasminy Rezy, znany szerszej publiczności z jego filmowej wersji z Kate Winslet i Jodie Foster w rolach głównych. Filmu nie miałam przyjemności obejrzeć i raczej już nie będę tego nadrabiać, toteż nie mam możliwości porównywania tych dwóch adaptacji. Jednakże teatr ma w sobie coś tak magicznego, że jednak będę obstawiać nad wyższością adaptacji scenicznej od filmowej.

A fabuła wydaje się dość banalna- dwa małżeństwa spotykają się by omówić bójkę jaka miała miejsce między synami obu par. W zasadzie nie tyleż bójkę, co wymianę zdań, zakończoną chwyceniem kija przez jednego z nich i wybiciem zębów drugiemu. Pary starają się rozwiązać problem dyplomatycznie, kulturalnie, na poziomie. Spotykają, omawiają i w zasadzie próbują po prostu rozstać. Jak się okazuje, właśnie ta ostatnia czynność w ogóle im się nie udaje, powodując nawarstwianie wzajemnych zarzutów, powolne obnażanie swoich prawdziwych twarzy, a w końcu zachowania zbliżone do tych, jakimi wykazały się ich dzieci, a nawet chwilami nieco bardziej infantylne i prymitywne. Salwy śmiechu, ale i przerażenia co chwila przepływały przez salę.

Źródło zdjęcia

Ze sceny na scenę relacje zarówno między parami, jak i te małżeńskie, zmieniają się niczym w kalejdoskopie, powodując uruchamianie kolejnej lawiny wyrzutów i żalów, poczynając od tych pedagogicznych, przez relacje damsko - męskie, do wzajemnego oceniania kondycji małżeństwa. Od problemu ważnego i realnego, po te coraz bardziej abstrakcyjne, z feralnym i nieprzemyślanym uwolnieniem chomika włącznie. Co niespodziewanie pociąga za sobą niebywałą eksplozję emocji i ponowną falę zarzutów.

A Dereszowska? Mimo, że na scenie była fenomenalna Fraszyńska (uwielbiam jej dykcję i ekspresję), świetny Żebrowski (do którego przekonałam się podczas sztuki "Ucho Van Gogha" wystawianego jeszcze w Teatrze Bajka), oraz genialny Pazura, to jednak nie mogłam oderwać oczu od jej brawurowej, emocjonalnej gry, a scena ze skakaniem po tulipanach, rwaniem ich i zjadaniem była tak niesamowita, że momentalnie otrzymała słuszne i entuzjastyczne brawa. Które długo jeszcze nie ustawały, gdy sztuka się zakończyła.

Już zapowiedziałam Marcinowi, że proszę o więcej. I teatru i Dereszowskiej. Sztukę polecam, polecam Teatr 6 Piętro, w ogóle, polecam teatr. Chyba jednak film nie daje takiej dawki emocji, jak oglądanie aktorów na żywo.


Bóg Mordu, Teatr 6 Piętro, reżyseria: Małgorzata Bogajewska
przekład: Barbara Grzegorzewska
scenografia: Maciej Chojnacki
opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk 

OBSADA:

Veronique Houllie - Jola Fraszyńska
Michel Houllie - Cezary Pazura

Annette Reille - Anna Dereszowska
Alain Reille - Michał Żebrowski


25 komentarzy:

  1. Ja bym chętnie Fraszyńską na żywo zobaczyła... ach :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostatnio dość często chodzę do teatrów i piszę recenzje ze spektakli. Jednak nie miałam jeszcze okazji być w teatrze 6. Piętro. Chyba muszę nadrobić zaległości. ;)

    Co do obsady spektaklu, to nie bardzo lubię Żebrowskiego, z uwagi na jego rolę w jednym z seriali. Za Dereszowską też za bardzo nie przepadam, choć widziałam ją na żywo w sztuce "Bożyszcze kobiet". Za to uwielbiam Fraszyńską. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja ostatnio planuję chodzić częściej, co by też nadrabiać :) A gdzie piszesz te recenzje? Daj jakiś link, chętnie poczytam :)

      Też nie lubiłam Żebrowskiego, dopiero po "Uchu Van Gogha" mi się spodobał, bo dopiero wtedy zobaczyłam, jak świetnie gra! Fraszyńska jest naprawdę fantastyczna, wcale Ci się nie dziwię. Do Dereszowskiej nie będę Cię przekonywać, bo w końcu każdemu podoba się coś innego. Ale gdybym miała oceniać ją przez same role filmowe.. pewnie też bym nie lubiła. Tylko, że akurat mi się podoba to jak gra, nawet role wrednych babsk ;)

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  3. Recenzje zamieszczam na portalu Wiadomości24.pl, bo stamtąd otrzymuję bilety. Link do mojego profilu: http://www.wiadomosci24.pl/autor/weronika_trzeciak,348679,an,aid.html :)

    Być może się uprzedziłam do Żebrowskiego, ale strasznie gwiazdorzy. Co do Dereszowskiej, to patrzę właśnie przez pryzmat filmów. A tam zawsze przypadają jej właśnie role wrednych kobiet. Może kiedyś się przekonam. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ach, gdybym dostawała bilety za darmo to również bym chodziła dużo częściej :) bo niestety są one naprawdę drogie..;/

      Wiesz, warto czasami wbrew swoim uprzedzeniom obejrzeć aktora na scenie i wtedy ewentualnie albo się do niego/niej przekonać, albo utwierdzić w swoich przekonaniach ;) bo ja Żebrowskiego nie lubiłam dokładnie za to samo :) a gra na scenie naprawdę rewelacyjnie.

      Usuń
    2. Wiem, że drogie. Kupiłam ostatnio na "Deszczową Piosenkę" i idę po świętach.

      Co do darmowych biletów, to możesz się zarejestrować na portalu W24 i brać udział w akcji Bilet za recenzję. Czasem rozdają bilety nawet ze 2-3 razy w miesiącu do różnych do teatrów, m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Współczesnego, Studio. Teraz rozdają bilety do Capitolu --> http://www.wiadomosci24.pl/artykul/kwiecien_w_stolecznym_teatrze_capitol_rozdajemy_bilety_265285.html

      To może się wybiorę na którąś sztukę z jego udziałem. :)

      Usuń
    3. Zrobiłam nową zakładkę z recenzjami teatralnymi ;)
      http://literaturomania.blogspot.com/p/teatr.html

      Usuń
    4. Dzięki za cynk z tymi biletami! Co prawda nie wiem czy ja potrafię pisać
      recenzje, ale co tam, spróbować warto :D

      Pomysł z zakładką bardzo dobry, będzie łatwiej znaleźć :)

      Usuń
    5. Nie ma za co :) A to na górze, to co jak nie recenzja? ;) Pewnie, że warto spróbować. Z każdą kolejną recenzją będzie łatwiej pisać. :)

      Usuń
    6. Oj, takie raczej.. wrażenia :) Ale dzięki! to miłe :)

      Usuń
    7. Moje recenzje to też wrażenia ze spektakli. Nie jestem krytykiem teatralnym ;) Ale takie formy bardziej trafiają do czytelników.

      Usuń
    8. A wiesz, coś w tym jest, że taka forma bardziej trafia do czytelników :) tym chętniej spróbuję :)

      Usuń
    9. Jakby co, to są kolejne bilety - do Współczesnego na "Zabójcę" (byłam i polecam):
      http://www.wiadomosci24.pl/artykul/zabojca_w_teatrze_wspolczesnym_w_warszawie_rozdajemy_bilety_265959.html

      oraz do Dramatycznego na "Młodego Stalina":
      http://www.wiadomosci24.pl/artykul/mlody_stalin_w_teatrze_dramatycznym_mamy_bilety_dla_autorow_266015.html

      Usuń
    10. Dzięki za informację, na pewno skorzystam, jak tylko będę wolniejsza, czyli niestety te terminy odpadają - mam wyjazd służbowy 10-ego i wracam dopiero 19-ego ;( ale po powrocie zabieram się za to od razu :) mam nadzieję, że wtedy też będą jakieś ciekawe spektakle :D

      Usuń
    11. Na pewno, co miesiąc coś się pojawia ;)

      Usuń
  4. Uwielbiam Dereszowską, bardzo chciałabym ją zobaczyć na scenie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olu, to jest niesamowite, właśnie pisałam do Ciebie wiadomość na LC! :D

      ps. wiedziałam, że łączy nas coś więcej :)

      Usuń
  5. A ja w ogóle chciałabym zobaczyc cokolwiek na scenie, tak tęsknię tu do polskiego teatru, że aż się wyć chce. Kiedyś, mieszkając w Warszawie, co tydzień/dwa byłam na jakimś spektaklu, z prowincji z mamą 8 godzin nocnym jechałyśmy, żeby na drugi dzień gdzieś w teatrze zasiąść, z miasta oddalonego godzinę od stolicy specjalne autobusy klubu miłośników teatru jeździły na spekatakle po kilka razy w miesiącu. Odcięłam się od tego emigrując i strasznie mi tego żal

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczerze Ci współczuję tej tęsknoty.. Może więc chociaż jakiś teatr TV na osłodę? wiem, że to nie to samo, ale zawsze coś :D

      Usuń
    2. Oglądam, oglądam, a jakże, nawet nagrywam, żeby mieć na zaś, hehe

      Usuń
    3. Ja uwielbiam te stare :D mam na DVD "Zapomnianego diabła" i "Igraszki z diabłem" w ramach nostalgii za dzieciństwem ;) A na komputerze parę innych tytułów :)

      Usuń
    4. ja też mam Igraszki na dvd, i jeszcze Rozmowy przy wycinaniu lasu.
      Najbardziej to mi się podobały takie przedtawienia TV jak Boska, na scenie w teatrze, mogłam poczuć kurz i zapach kostiumów (wirtualnie).
      Nie widziałam ostatniej Pani Dulskiej, nie było mnie w domu. Dobry spektakl? Muszę wyczaić w powtórkach, może na Polonii?

      Usuń
    5. Też nie widziałam, ale jeśli masz na myśli tę z Cielecką, to obawiam się, że sobie daruję. Nie lubię jej..

      Usuń

Dziękuję za każdy komentarz, cenię sobie każdą uwagę odnośnie wpisu i jego zawartości.

Uprzejmie proszę o nieskładanie mi życzeń świątecznych, ponieważ ich nie obchodzę.

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Autorzy

A.S.Byatt Adam Bahdaj Adriana Szymańska Agata Tuszyńska Agatha Christie Agnieszka Jucewicz Agnieszka Topornicka Agnieszka Wolny-Hamkało Alan Bradley Albert Camus Aldona Bognar Alice Hoffman Alice Munro Alice Walker Alona Kimchi Andrew Mayne; tajemnica Andrzej Dybczak Andrzej Markowski Andrzej Stasiuk Ann Patchett Anna Fryczkowska Anna Janko Anna Kamińska Anna Klejznerowicz Anne Applebaum Anne B. Ragde Anton Czechow Antoni Libera Asa Larsson Augusten Burroughs Ayad Akhtar Barbara Kosmowska Bob Woodward Boel Westin Borys Pasternak Bruno Schulz Carl Bernstein Carol Rifka Brunt Carolyn Jess- Cooke Charlotte Rogan Christopher Wilson Colette Dariusz Kortko David Nicholls Diane Chamberlain Dmitrij Bogosławski Dorota Masłowska Edgar Laurence Doctorow Eduardo Mendoza Egon Erwin Kisch Eleanor Catton Elif Shafak Elżbieta Cherezińska Emma Larkin Eshkol Nevo Ewa Formella Ewa Lach Francis Scott Fitzgerald Frank Herbert Franz Kafka Gabriel Garcia Marquez Gaja Grzegorzewska Greg Marinovich Grzegorz Sroczyński Guillaume Musso Gunnar Brandell Haruki Murakami Henry James Hermann Hesse Hiromi Kawakami Honore de Balzac Ignacy Karpowicz Igor Ostachowicz Ilona Maria Hilliges Ireneusz Iredyński Iris Murdoch Irvin Yalom Isaac Bashevis Singer Ivy Compton - Burnett Jacek Dehnel Jakub Ćwiek Jan Balabán Jan Miodek Jan Parandowski Jerome K. Jerome Jerzy Bralczyk Jerzy Krzysztoń Jerzy Pilch Jerzy Sosnowski Jerzy Stypułkowski Jerzy Szczygieł Joanna Bator Joanna Fabicka Joanna Jagiełło Joanna Łańcucka Joanna Marat Joanna Olczak - Ronikier Joanna Olech Joanna Sałyga Joanna Siedlecka Joanne K. Rowling Joao Silva Jodi Picoult John Flanagan John Green John Irving John R.R. Tolkien Jonathan Carroll Jonathan Safran Foer Joseph Conrad Joyce Carol Oates Judyta Watoła Juliusz Słowacki Jun'ichirō Tanizaki Karl Ove Knausgård Katarzyna Boni Katarzyna Grochola Katarzyna Michalak Katarzyna Pisarzewska Kawabata Yasunari Kazuo Ishiguro Kelle Hampton Ken Kesey Kornel Makuszyński Krystian Głuszko Kurt Vonnnegut Larry McMurtry Lars Saabye Christensen Lauren DeStefano Lauren Oliver Lew Tołstoj Lisa See Liza Klaussmann Maciej Wasielewski Maciej Wojtyszko Magda Szabo Magdalena Tulli Maggie O'Farrel Majgull Axelsson Małgorzata Gutowska - Adamczyk Małgorzata Musierowicz Małgorzata Niemczyńska Małgorzata Warda Marcin Michalski Marcin Szczygielski Marcin Wroński Marek Harny Marek Hłasko Maria Ulatowska Marika Cobbold Mariusz Szczygieł Mariusz Ziomecki Mark Haddon Marta Kisiel Mathias Malzieu Mats Strandberg Matthew Quick Melchior Wańkowicz Michaił Bułhakow Milan Kundera Mira Michałowska (Maria Zientarowa) Natalia Rolleczek Nicholas Evans Olga Tokarczuk Olgierd Świerzewski Oriana Fallaci Patti Smith Paulina Wilk Paullina Simons Pavol Rankov Pierre Lemaitre Piotr Adamczyk Rafał Kosik Richard Lourie Rosamund Lupton Roy Jacobsen Ryszard Kapuściński Sabina Czupryńska Sara Bergmark Elfgren Sarah Lotz Serhij Żadan Siergiej Łukjanienko Sławomir Mrożek Stanisław Dygat Stanisław Ignacy Witkiewicz Stanisław Lem Sue Monk Kidd Suzanne Collins Sylvia Plath Szczepan Twardoch Tadeusz Konwicki Terry Pratchett Tomasz Lem Tore Renberg Tove Jansson Trygve Gulbranssen Umberto Eco Vanessa Diffenbaugh Virginia C. Andrews Vladimir Nabokov Wiech William Shakespeare William Styron Wioletta Grzegorzewska Wit Szostak Witold Gombrowicz Wladimir Sorokin Wojciech Tochman Zofia Chądzyńska Zofia Lorentz Zofia Posmysz

Popularne posty

O mnie

Moje zdjęcie
Nie lubię kawy na wynos: zawsze się oparzę i obleję. Maniakalnie oglądam "Ranczo" i jeszcze "Brzydulę".Uwielbiam zimę. I wiosnę. I jesień. I deszcz. Lubię ludzi. Kocham zwierzęta. Czytam, więc wmawiam sobie, że myślę.